Moje problemy w pierwszym miesiącu użytkowania Invisalign
Na samym początku
Invisalign dał mi mocno popalić. Już pierwszego dnia dolna
nakładka bardzo obtarła mnie u nasady języka i natychmiastowo zrobiła mi się w tym miejscu afta. W związku z tym,
przez pierwsze 3 dni nie mogłam w Invisalign mówić, bo
powodowało to ogromny ból i nosiłam go zdecydowanie mniej niż 22
godziny (musiałam jednak normalnie funkcjonować w pracy). Za to po
kilku godzinach odstępu zęby bolały jeszcze bardziej, niż nosząc
Invisalign na okrągło. Ponadto czułam się jakbym miała gorączkę,
dochodziło do tego ogólne rozbicie i zwiększona senność. To
wszystko oczywiście minęło po kilku dniach, ale gdybym miała
rozpocząć cały proces jeszcze raz, założyłabym pierwsze
nakładki na weekend, a jeszcze lepiej na dłuższy urlop, gdyż
nigdy nie wiadomo jaką niespodziankę sprawi nam organizm.
A oto moje domowe sposoby na afty, które stosowałam zamiennie z bardzo dobrym skutkiem:
- płukanie naparem z
szałwii
- smarowanie wodą
utlenioną
- polewanie sokiem z
cytryny (w pierwszej chwili mocno piecze, ale później daje efekt
znieczulający i redukuje stan zapalny)
- płukanie jamy ustnej
ksylitolem
Jeśli chodzi o kolejne
sprawy, to zdecydowanie na całej zabawie cierpią paznokcie.
Trzeba nimi zahaczyć o nakładkę, co powoduje ból i wpływa na
powstawanie nierówności na płytce. Jest to widoczne zwłaszcza
przy krótkich paznokciach. Pozostałe
niedogodności pojawiają się głównie w obrębie jamy ustnej. W artykule o zdejmowaniu nakładek wspomniałam, że łatwo można
przytrzasnąć sobie wargi. Za to w trakcie jedzenia attachmenty
powodują, że wargi po prostu można sobie przegryźć, oczywiście
od środka. Ten sam wariant obowiązuje dla policzka, gdy ostatni ząb
przesunie się już do tyłu, a otoczenie jeszcze nie zdąży
przyzwyczaić się do nowego ustawienia. Co do warg pojawia się
jeszcze jeden dziwny problem, a mianowicie ich przesuszanie. Prawdopodobnie jest to spowodowane odseparowaniem ust od naturalnego
nawilżenia. Wysychają potwornie i nie pomagają na to żadne
balsamy ani inne mazidła, a zima jeszcze potęguje efekt. Moje ostatnie nieprzyjemne doznania to lekki stan zapalny
dziąseł w miejscach, gdzie wykonywany był stripping oraz
nadwrażliwość zębów, spowodowana ewidentnie wzmożoną ilością
ich mycia. Wcześniej ten problem w ogóle nie występował, a
nic innego w pielęgnacji nie zmieniłam oprócz częstotliwości
mycia.
Czy ktoś z Was miał
podobne problemy? Dajcie znać.
Fajne wpisy :) Czegoś takiego szukałem, dzięki!
OdpowiedzUsuńCieszę się i zapraszam na kolejne posty:)
UsuńJa noszę Invisilign od 5 dni. Pierwsze trzy były istnym koszmarem. Najpierw ścisk - zęby w jakiejś zbroi, potem otarte dziąsła. Problem z mówieniem mam do teraz, szczególnie z "s" i "c". Ulgę przyniosła mi maść Solcoseryl - zdziałała cuda!
OdpowiedzUsuńTo współczuję, dokładnie wiem co to znaczy, najważniejsze, że po kilku dniach jest już lepiej. Tak, “s” jest w nakładkach niemałym wyzwaniem, ale wydaje mi się, że u każdego z czasem wszystkie te niedogodności mijają.
UsuńWitam, noszę nakładki od kilku dni i już mam problem z wrażliwością na przednich zębach, szczególnie jedynkach. Na tych zębach nie mam tych guziczków i nie są one niczym zabezpieczone. Jak mogę temu zarazić? Aby kolejne mycie ich nie podrażniało? Myję zęby 5 razy dziennie. Narazie używam pasty Sensodyne. Czytałam że ją można używać tylko 3 razy dziennie. Co powinnam zmienić?
OdpowiedzUsuńJa mogę ze swojej strony tylko doradzić, nie wiem na ile to pomoże, ale - po pierwsze zmniejszyłabym ilość mycia zębów tak, żeby myć je max. 3 razy dziennie. Aby tego dokonać, część posiłków można zamienić np. na sok lub smoothie (wtedy wystarczy zęby przepłukać wodą, a myć je tylko po głównych posiłkach), bądź też można spróbować po prostu przestawić się na jedzenie tylko trzech posiłków dziennie, wtedy jest najprościej.
UsuńKolejna rzecz, to szczoteczka - nie wiem jakiej używasz. Ja używam sonicznej. Z nią można regulować prędkość i myć zęby np. w trybie sensitive, to bardzo pomaga. U mnie, gdy myłam tradycyjną szczoteczką (na jakimś wyjeździe, z przymusu) pojawiła się nadwrażliwość. Przy sonicznej w ogóle nie mam tego problemu, gdyż nawet jeśli zaczynam coś odczuwać, zmieniam na tryb sensitive i wszystko wraca do normy.
Na koniec pasta do zębów - ja używam past ekologicznych, naturalnych, które moim zdaniem są delikatniejsze (takie przynajmniej jest moje osobiste odczucie). Może potestuj w tym temacie - np. wypróbuj jakieś ekologiczne, niekomercyjne marki, bądź kup dowolną inną pastę i zamieniaj je, żeby nie myć ciągle tą samą.
Pozdrawiam!
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź :) tak też używam takiej szczoteczki że można zmieniać tryb mycia. Narazie to nie pomaga, spróbuję zmienić też pastę na inną. Miałam jedną organiczną bo też bardzo mi zależy na nie ścieraniu szkliwa zwykłymi pastami. Szczególnie teraz jak muszę myć zęby częściej. Jednak ta pasta nie przypadła mi do gustu. Nie była wystarczająco miętowa, miałam po niej dziwny posmak w ustach :( będę szukać innej bo wybór jest ogromny, po prostu trzeba próbować. Dziękuje za radę :)
UsuńMogę polecić do wypróbowania pastę firmy Urtekram, wersja mięta z zieloną herbatą (mint&green tea). Z tego co wiem jest również opcja miętowa z fluorem.
UsuńDziękuje bardzo, wypróbuje napewno :)
UsuńA Pani nadal nosi aparat? Jak długo zostało Pani do zdjęcia? Czy jest Pani zadowolona? Mam nadzieję że Invisalign był dobrym wyborem i będę miała uśmiech o jakim zawsze marzyłam :) ale przede mną jeszcze bardzo daleka droga..
Tak, cały czas noszę Invisalign. Pozostało mi obecnie 5 kompletów do końca całej kuracji i wtedy okaże się, czy jeszcze jakaś korekta będzie potrzebna. Wiem, że zęby trzonowe uzyskały prawidłowe pozycje i liczę na to, że reszta również trafi na swoje miejsce ;) Ogólnie mogę powiedzieć, że jestem zadowolona, aczkolwiek nie jest tak, że ten system nie posiada wad. Warto mieć to na uwadze i z pewnymi rzeczami zawczasu się zapoznać, aby później łatwiej było przejść przez pewne niewygody, które mogą się pojawić.
UsuńTrzymam kciuki za pozytywny i szybki przebieg leczenia!
Dzień dobry interesuje mnie płukanie ust ksylitolem. Bardzo proszę o więcej informacji na ten temat. Mam kupić zwykły ksylitol i to rozcienczac z wodą?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Karolina
Witam serdecznie, tak, potrzebny jest do tego zwykły ksylitol, bez dodatków, w postaci kryształków. Ważne, aby zerknąć na opakowaniu czy pochodzi z Finlandii. W sprzedaży dostępny jest też ksylitol pochodzący z Chin, produkowany nie z brzozy, a z kukurydzy, jego jakość może być niższa, właściwości..trudno stwierdzić. Tym samym polecam fiński, produkowany z brzozy.
UsuńJa osobiście po prostu wsypuję do ust łyżeczkę takiego ksylitolu. Nie rozcieńczam go z wodą, ani w żaden inny sposób nie modyfikuję. Po chwili wszystkie kryształki się rozpuszczają i spokojnie można sobie tak płukać jamę ustną kilka minut, zwłaszcza, że ksylitol wzmaga także produkcję śliny. Potem oczywiście należy wszystko wypluć.
Można stosować taką płukankę po przebudzeniu lub po posiłkach, a po niej można dodatkowo umyć zęby albo wspierać się nią w momentach kiedy nie ma jak umyć zębów.
Pozdrawiam.
Witam. Ja mam aparat od 2 dni. I odpadł mi już jeden atachment i jeden guzik na gumkę ..... Ciekawe jak często to się będzie działo. Co prawda jadłam grzankę ... teraz się obwiniam czy to nie moja wina
OdpowiedzUsuńPrzy jedzeniu twardych pokarmów jest większa szansa, że attachmenty się odkleją, zwłaszcza te umiejscowione na trzonowcach, ale nie ma co mieć do siebie wyrzutów, czasem attachment odpada sam z siebie bez większego powodu.
UsuńZ moich obserwacji wynika, że najbardziej kluczowy jest ok.tydzień po przyklejeniu. Wtedy lepiej unikać twardych pokarmów i uważać na silne nagryzanie w okolicach posiadanych attachmentów, żeby nie trzeba było ponownie odwiedzać ortodonty. Po tym czasie, jeżeli attachmenty trzymają się bez zarzutu przez 2-3 tygodnie, raczej się już nie odkleją, choć nie można zagwarantować, że na pewno się to nie stanie. Przy jedzeniu twardego chleba albo orzechów potrafią odskoczyć.
Z zaczepami na gumki bywa podobnie.
Czy decydując się na aparat invisalign ktoś miał usuwane zęby tak jak to bywa zwykle w tradycyjnych aparatach.?
OdpowiedzUsuńJa miałam usuwane ósemki górne i robioną hemisekcję na dolnej szóstce przed założeniem aparatu
UsuńJa miałam usuwane wszystkie ósemki.
OdpowiedzUsuń